Koupě

Pokud jste se rozhodli pořídit si nějakého hada, nekupujte impulsivně prvního, kterého uvidíte. Měli by jste si nejprve zjistit podmínky jeho chovu a uvedené podmínky mu zajistit.

 Hada si můžete pořídit mnoha způsoby, v obchodě se zvířaty, od speciálního prodejce terarijních zvířat nebo od chovatele. Cena  by neměla být to první, na co se podíváte, když chodíte po obchodech. Buďte opatrní, právě v obchodech mohou být zvířata stresovaná a nemocná. Před nákupem zvířete by jste měli zjistit, zda je zdravé. Ujistěte se, že nemá žádné vnější parazity jako klíšťata nebo roztoče nebo že tito nejsou nikde v teráriu, ve kterém je had přechováván. Ujistěte se, že má čisté a hladké oči, vypjatou a nepropadlou kůži a nevypadá vyčerpaně nebo letargicky. Podívejte se na znaky zánětu okolo tlamy nebo výtoku, což může naznačovat hnilobu tlamy. Když hada nedržíte, všimněte si, jak kmitá jazykem, jak se pohybuje a jak se nechá lehce vydráždit k možnému boji (tito jedinci mohou být později ve společném teráriu agresivní). Ujistěte se, že had nemá genetické vady jako pokřivení páteře, deformované oči nebo anomálie kůže. Některé defekty se mohou časem zhoršovat. Budete samozřejmě potřebovat vzít hada do ruky při kontrole jeho zdravotního stavu. Jestliže nejste dosud zvyklí držet hada v rukách, je nejlepší vzít si s sebou někoho, kdo Vám pomůže. Prodavač Vám možná ukáže, jak s hadem manipulovat, ale je lepší, když nebudete jako laici nakupovat sami. Další věcí, kterou musíte udělat když si pořizujete nového hada, je zjistit, zda žere a jaká strava je mu předkládána. Může se např. živit holaty myší, protože dospělé myši dobře nejí. Je důležité, aby jste věděli tyto skutečnosti a mohli se jim přizpůsobit při krmení svého zvířete.

 

Transport

 

Nejlepší metodou přenášení hadů, která je nejčastěji používaná,  je vložení hada samostatně do plátěného pytlíku. Had se cítí bezpečně v suchých záhybech pytlíku a přes látku nemá problémy s dýcháním. Speciálně vyrobené pytlíky ze silné bavlny nebo lněné jsou ideální, ale zcela postačuje povlečení na polštář. Nikdy nepokládejte pytlík s hadem na nábytek jako je židle nebo stůl, ze kterého by had mohl díky svému pohybu v pytlíku spadnout a ublížit si. Větší množství hadů může být přepravováno v dřevěné bedně, skleněných nádobách nebo transportních boxech. Jestliže mají být hadi přepravováni v krabici v chladném počasí, měla by být krabice vystlána izolačním materiálem. Vždy je třeba si vybrat nejrychlejší přímou trasu k cíli své cesty.

 

ZDRAVí

 Prevence je vždy lepší, než sebelepší léčení. Hlavním aspektem při prevenci před onemocněním, je hygiena. Jelikož jsou hadi  studenokrevní živočichové, musí mít optimální teplotu, aby mohly řádně probíhat jejich životní funkce. Optimální teplota je zvláště, důležitá u přijímání a trávení potravy. Pokud by měli hadi trvale nízkou teplotu, ztratí chuť k jídlu, a pokud nízká teplota přetrvává i po krmení, může být celý trávící proces neúčinný. Potrava bude pouze částečně natrávena ve střevech a nedostatek trávicích šťáv způsobí její hnilobu. To může zapříčinit nadmutí a případnou otravu hada.  

Poranění: Jsou příležitostně způsobována boji, pokusy o útěk, spáleninami od lampy , kousnutím hlodavci apod. Takové rány se mohou zanítit, jestliže nejsou ošetřeny. Povrchní rány se obvykle hojí rychle, pokud se přestříkají denně antiseptikem. Hlubší poranění nebo horší zanícené rány by měly být konsultovány s veterinářem nebo veterinárním zařízením.

Ektoparazité: Roztoči a klíšťata jsou nejběžnějšími ektoparazity (žijí na vnější straně těla), kteří se živí krví zvířat. Na problém roztočů bychom měli hledět jako na vážnou záležitost ještě dříve, než dojde k masivnímu zamoření terária. Roztoči nezůstávají po celou dobu pouze na těle hada, ale dokáží se vyšplhat po teráriu tak, aby se dostali na místo na těle zvířete, které jim nejvíc vyhovuje, t.j. nejsušší místo mezi šupinami, a kde by se mohli v noci živit krví. Pokud je jich velký počet, mohou roztoči navodit stres, způsobit problémy se svlékáním, chudokrevnost, ztrátu chuti k jídlu a případnou smrt chovaného zvířete. Mají schopnost přenášet viry z krve jednoho hada do druhého. Jednotliví roztoči plazů jsou menší než špendlíková hlavička, vypadají, jako by měli ostny, mají šedou barvu a po nasycení krví zčervenají. V silně zamořeném teráriu je možno roztoče vidět, jak běhají okolo hada. Roztoči se velmi často dostávají do  terária s novými zvířaty , která neprošla karanténou.   Roztoče je možno zneškodňovat použitím běžných insekticidů ( dají se používat insekticidy určené k hubení hmyzu v domácnosti). Malé kousky svleků postříkané insekticidem a ponechané v proděravělé krabici v teráriu, mohou zabíjet volně se pohybující roztoče. Odstraňte krabici se svleky po třech dnech a poté opakujte stejný postup po deseti dnech, aby došlo k usmrcení nově narozených roztočů. Dvě nebo tři takovéto procedury obvykle zničí všechny roztoče v teráriu. Musíte však zabránit hadům v přístupu do uvedené krabice.

Klíšťata dorůstají do délky 5 mm. Přisají se pomocí svých ostrých kusadel na hadí kůži, obvykle na nepřístupném místě mezi šupinami, často v okolí kloaky nebo pod tlamou. Nepokoušejte se klíště vytáhnout tahem, protože se může utrhnout hlavička klíštěte, zůstat v kůži a později způsobit infekci. Tělo klíštěte je třeba nejprve postříkat malým množství alkoholu (lékařský líh, denaturovaný líh nebo třeba několik kapek rumu), aby povolila kusadla. Klíště poté můžete jemně vytáhnout pinzetou nebo tahem mezi palcem a ukazovákem.

 Endoparazité: Nejhojnějším druhem endoparazitů (parazitů žijících uvnitř těla) u hadů jsou rozmanité druhy střevních červů, nejběžnější jsou roupi, hlístice a tasemnice. Obvykle všichni volně žijící hadi jsou napadeni červy některé z forem výše uvedených, ale ve většině případů neznamenají pro hady nebezpečí. Nicméně v období stresu (např. v zajetí působením nevhodné teploty , hladověním nebo působením jiných chorob ) může dojít ke snížení imunity zvířete a většímu rozmnožení červů. Tyto spouštěcí mechanismy zapříčiňují růst červů do větších rozměrů nebo masivní zvýšení jejich počtu, což vede k chudokrevnosti hadů, jejich všeobecné letargii, ztrátě chutě k jídlu a v některých případech i k úhynu zvířete. Nakažení odhalí běžná mikroskopická zkouška trusu ve veterinární laboratoři. Pro případ léčení těchto problémů existuje větší množství přípravků pro hubení červů, které se mohou podávat prostřednictvím potravy nebo trubicí do žaludku.

 Problémy s kůží: nejfrekventovanějším typem problémů, které postihují krajty jsou problémy se svlékáním kůže. Tyto problémy mohou být způsobeny zamořením zvířat roztoči, jakožto následek stresu z koupě a transportu, nebo nízkou vlhkostí v teráriu a hadovi je proto třeba pomoci se svlekem staré pokožky.  Narušená stará kůže se musí uvolnit a stáhnout z hada v přiměřeně teplé vodě.

 Dýchací problémy: dýchací problémy jsou hlavně u krajt relativně obvyklé. Postiženým krajtám se těžko dýchá, nozdry jsou neprůchodné a vytéká z nich výtok. Symptomy těchto problémů mohou být zmírněny přenesením nemocného hada do teplého, suchého a dobře větraného terária. Vážnější případy by měl léčit veterinář , který obvykle nasadí léčbu antibiotiky.

Bakteriální infekce: Zvířata může napadnout široká škála bakterií žijících uvnitř těla. Infekce salmonely může být dokonce přenesena z člověka na zvíře. Proto je důležité si řádně umýt ruce při čištění terárií nebo braní zvířat do rukou. U krajt se salmonely projevují vodnatostí, nazelenalým zbarvením a zakaleností. Konsultujte problémy s veterinářem, který s největší pravděpodobností nasadí léčbu antibiotiky.

 Násilné krmení

 Stává se, že hadi odmítají potravu bez zjevné příčiny , nebo ji odmítají, protože jsou nemocní. Existují dva způsoby násilného krmení: 

1 ) vezmete celou mrtvou kořist (při násilném krmení je snazší krmit myší nebo potkanem než kuřetem) přiměřené velikosti. Chyt'te hada za krk a otevřete mu tlamu. Jemně, ale pevně zatáhněte za volnou kůži pod čelistí a do takto hodně otevřené tlamy zaveďte hlavu kořisti a tlačte ji do jícnu tak daleko, jak je to jen možné. Někdy se stane, že hadi začnou polykat sami. Je-li to nutné, použijte něco pevného, ale nikoli tvrdého (např. plastikovou lžíci potřenou olejem) k zatlačení kořisti dále do jícnu. Na závěr jemně masírujte rukou krční oblast a zatlačte kořist až do žaludku.

 2) jinou metodou násilného krmení je použití sondy, nástroje podobného velké stříkačce, kterým zavedete tekutou stravu až do žaludku. Trubice této "stříkačky" musí mít hladký konec a stěny, aby nedošlo k poranění žaludku a měla by být zvlhčena olejem.  Navlhčená trubice je opatrně vložena až do jícnu a strava je tlačena pístem.

 KRMENÍ

 Hadi se většinou do zvíře zakousnou a poté udusí ve smyčkách svého těla, v takové pozici, aby je kořist nemohla kousnout. Když je lovená zvěř mrtvá, had uvolní stisk a začne očichávat kořist jazykem a pokouší se nalézt hlavu. Hadi skoro vždy začínají polykat kořist od hlavy směrem k zadním nohám, což je ten nejjednodušší způsob, jak kořist polknout. Hadi jsou schopni pozřít kořist, která je větší v průměru než jejich hlava. Umožňuje jim to dolní čelist, která není pevně připojena k lebce, ale " visí" na pružných šlachách, které umožňují velké otevření tlamy , takže to vypadá, jako že je čelist vykloubena. A zároveň se dolní čelisti  mohou pohybovat nezávisle podél těla kořisti a posouvat ji směrem dovnitř, dále je dolní čelist v přední části rozdělena a každá tato část je připojena pružnými tkáněmi, které umožňují, aby levá a pravá strana čelisti pracovaly nezávisle na sobě, což umožňuje enormní rozevření. Jednotlivé tkáně, vnitřní orgány , svaly a kůže jsou velmi pružné a umožňují se rozšířit a tak se přizpůsobit velké kořisti.

Po nakrmení potřebují hadi odpočinek k trávení, který může trvat několik dnů až týdnů. Délka odpočinku (trávení) závisí na věku a velikosti hada (mladí hadi žerou častěji), na velikosti kořisti a okolní teplotě. V době trávení je nutno udržovat optimální teplotu v teráriu, aby se předešlo zažívacím potížím. Hadi v tuto dobu potřebují vyšší teplotu a trávení pak probíhá rychleji. Ve volné přírodě je nalezneme zažívat na místech, kde se mohou vyhřívat na slunci, ale zároveň se jedná o místa, kde jsou co nejméně vystaveni predátorům. Je obtížné zobecnit, jak často mají být hadi krmeni, ale je lepší krmit méně než více. Často krmená zvířata jsou náchylná k obezitě.  Obézní hadi nejsou zdraví, žijí po kratší dobu a odmítají se množit.

Hlavní druhy krmiva pro hady v teráriích jsou:

1 ) Myši

Myši jsou dostupné v obchodech se zvířaty (zverimexech) a někdy jako přebytek v lékařských laboratořích. Myši mohou být bílé i barevné, ale hadovi by se neměly předkládat příliš rozdílné a barevné varianty myší, než na jaké je zvyklý .V současné době existuje i trend podávat čerstvě zabité myši nebo myši, které byly po zabití zmraženy. Mražené myši je dobré nechat před krmením rozmrazit po dobu 12 hodin v běžně vytápěné místnosti. Nerozmrazujte je však na topení, protože by se myši mohly změnit v beztvarou rozbředlou kaši, která by se záhy začala bakteriálně rozkládat a po jejím sežrání hadem by mohl rozklad pokračovat i v zažívacím traktu a způsobit tak zažívací potíže. Mláďata hadů je nutno krmit holaty.

 2) Potkani

Potkani jsou dostupné v obchodech se zvířaty (zverimexech) a někdy jako přebytek v lékařských laboratořích.  Hadům je většinou možno předkládat potkany asi v polovině jejich růstu. Pouze velcí hadi (velké druhy krajt) mohou požírat dospělé potkany.

 3) Kuřata

Pár dnů stará kuřata mohou být předkládána hadům různé velikosti. Jednodenní kuřata však nejsou nutričně plnohodnotná jako ta, která byla několik dní krmena.